District Events Results 2019


                                           2019 District Champions:
DISTRICT FOURS:   
   
    
Winners:           K Gibson, K Goldsworthy, G Newmarch, K Freeman (Cleveland)
Runners-up:      D Logan, G Read, G Pratt, C Lewis (Mt Gravatt)
Equal Thirds:     L Riches, D Davies, L Field, B Pardella (Belmont Services)
                          C McClennan, M Sanders, F Lord, M Shellard (Capalaba)

DISTRICT SINGLES: 
   

Winner:           Karen Goldsworthy    
Runner-up:      Cathy Lewis 
Equal Thirds:   Eileen Gough, Clare Hall

DISTRICT OPEN/NOVICE PAIRS
  

Winners:         K Goldsworthy / D  Te Rupe (Cleveland)
Runners-up:    D Logan / M Valentine (Mt Gravatt)
Equal Thirds:   N Pink / C Delbridge (Coorparoo) / L Malone / G Ballment (Manly)

DISTRICT CHAMPION OF CHAMPIONS FOURS: 
   

Winners:         Y Wright, S Banks, E Clarke, K Heelass, (Cleveland)
Runners-Up:   L  Riches, D Davies, K Wyse, B Davis (Belmont Services)
 
DISTRICT CHAMPION OF CHAMPIONS PAIRS: 
  ALSO WINNERS OF GROUP CHAMPION OF CHAMPIONS
  ALSO WINNERS OF STATE CHAMPION OF CHAMPIONS

  WELL DONE LADIES YOU MAKE OUR DISTRICT PROUD
     

Winners:         G Read, D Logan (Mt Gravatt)     
Runners-Up:   L Hartley, J Jones (Wellington Pt) 
 
DISTRICT CHAMPION OF CHAMPIONS SINGLES: 
 

Winner:            K Fick (Victoria Pt)     
Runners-Up:    C Lawrance (Manly)
     
                         

 DISTRICT 2 BOWL TRIPLES:
  

Winners:          L Malone; L Gilbert; J Reed  (Manly)
Runners-up:     J Jones; S Teitzel; S Mullen (Wellington Pt
Equal Thirds:    P Palmer; F Woodward; A Houghton (Mt Gravatt); M Pooley; P England; K Szymanowski (Manly)
                         


GATEWAY DISTRICT CLUB CHALLENGE

    

Shield Winners:   Manly Bowls Club: L Ross; Malone; J. Smith; L Grieve; M Broadhurst; T Gilligan; S Seekee; D Alford

DISTRICT PAIRS:


Winners:          K. Goldsworthy: K. Smith  (Cleveland)
Runner-ups:     D. Logan; G Pratt (Mt Gravatt)
Equal Thirds:    L. Newton; G. Trost (Victoria Pt); K. Gibson; V. Treschman (Cleveland)

DISTRICT SENIOR FOURS:  
 


Winners:          M. Broadhurst; J Smith; L Gilbert; H Gillespie  (Manly)
Runner-up:      G Pratt; F Woodward; C Lewis; A Houghton (Mt Gravatt)
Equal Thirds:    K Stephens; K Wyse; H Hapgood; A Conaghan (sub for H Dowling) (Belmont Services)   
                         E Gough; A Piekkala; M Tetau; C Mills  (Logan City)
 

DISTRICT NOVICE SINGLES: 
   

Winner:            G. Ballment (Manly)
Runner-up:       K. Szymanowski (Manly) 
Equal Thirds:    C. Watson (Manly); S. Devitt (Wellington Pt) 

Comments